H8110RBZA
Mfr.Part #
H8110RBZA
Description
RES 110 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.098 Dia x 0.283 L (2.50mm x 7.20mm)
Package / Case :
Axial
Failure Rate :
Product Type :
Metal Film Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package :
Bulk
Number of Terminals :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Working Voltage :
350 V
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Construction :
Tubular
Rated Temperature :
70 °C
Base Product Number :
H8
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Features :
FIXED RESISTOR
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Diameter :
2.5 mm
Resistance :
110 Ω
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Termination Style :
Lead Length :
30 mm
Wire
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.6 mm
Tolerance :
0.1%
Supplier Device Package :
Length :
7.2 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package Length :
7.2 mm
Datasheets
H8110RBZA
TE Connectivity AMP Connectors H8110RBZA
FIXED RESISTOR, 110 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,