H12WD4890PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H12WD4890PG
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 90A 48-660V
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Crydom
On-State Current-Max :
90A
Control Current :
0.015A
Operating Temperature (Max) :
80°C
Nominal Output Voltage :
48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC, 347 VAC, 380 VAC, 415 VAC, 480 VAC, 575 VAC, 600 VAC
Pin Count :
4
Overall Height :
22.9mm
Input Current :
12(mA)
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, VDE APPROVED, ZERO VOLTAGE CROSSING
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Input Polarity :
DC
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Output Current :
90000(mA)
Circuit Arrangement :
1 FORM A
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Circuits :
1
Isolation Voltage-Max :
4000V
Mounting :
Surface
Input Type :
DC
HTS Code :
Output Device :
SCR
Output Voltage :
48-660 VAC
Control Voltage :
5.5V
Output Type :
SCR AC Switch
Isolation Voltage :
4000(V)
Termination :
Screw Terminal
Output Voltage (Max) :
660(V)
Circuit :
1NO
Operating Temp Range :
-40C to 80C
Number of Elements :
1
Rad Hardened :
No
Overall Length :
58.4mm
Input Voltage :
32(V)
Current Rating :
90 A
Output Circuit Type :
Back to Back SCR
Pbfree Code :
icon-pbfree no
Input Signal :
4-32 VDC, 12 VDC, 24 VDC
Datasheets
H12WD4890PG
Sensata Technologies – Crydom H12WD4890PG
H12WD4890PG datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V