H12WD48125PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
H12WD48125PG
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Termination Style :
Screw Terminal
Series :
H12WD
Isolation Voltage :
4kV
Depth :
19.8mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Hockey Puck
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Input :
4V~32VDC
REACH SVHC :
No SVHC
Relay Type :
Relay
Published :
Height :
58.4mm
Max Supply Voltage :
660V
Packaging :
Bulk
Voltage - Load :
48V~660V
Output Type :
AC, Zero Cross
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
80°C
Mount :
Chassis Mount, Panel
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination :
Screw
Length :
45.7mm
Throw Configuration :
SPST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Supply Voltage :
48V
Load Current :
125A
Datasheets
H12WD48125PG
Sensata Technologies – Crydom H12WD48125PG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V