GQM2195C2A150JB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM2195C2A150JB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
100V
Series :
GQM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
2mm
Height :
850μm
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
15pF
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Q, Low Loss
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Voltage :
100V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM2195C2A150JB01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:100V, GQM2195C2A150JB01D pinout, GQM2195C2A150JB01D datasheet PDF, GQM2195C2A150JB01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM2195C2A150JB01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GQM2195C2A150JB01D
GQM 15pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C2A150JB01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
GQM2195C2A150JB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V