GQM2195C1H101FB01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM2195C1H101FB01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
100pF
Depth :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Series :
GQM
Dielectric :
C0G
Height :
850μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
850μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GQM2195C1H101FB01J
GQM 100pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C1H101FB01J Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GQM2195C1H101FB01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V