GQM2195C1H101JB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM2195C1H101JB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Height :
850μm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 3 weeks ago)
Radiation Hardening :
No
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Length :
2mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
939.8μm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Voltage :
50V
Feature :
High Q, Low Loss
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Series :
GQM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Capacitance :
100pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM2195C1H101JB01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805 (2012 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, GQM2195C1H101JB01D pinout, GQM2195C1H101JB01D datasheet PDF, GQM2195C1H101JB01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM2195C1H101JB01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GQM2195C1H101JB01D
GQM 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GQM2195C1H101JB01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GQM2195C1H101JB01D Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V