GNR35DCZ
Mfr.Part #
GNR35DCZ
Description
SSR RELAY SPST-NO 35A 48-600V
Stock
13
In Stock :
13
Solid State Relays
Output Voltage (Max) :
600(V)
Termination :
Screw Terminal
Input Signal :
4-32 VDC, 12 VDC, 24 VDC
Circuit Arrangement :
1 FORM A
Mounting :
Screw/DIN Rail
Nominal Output Voltage :
48 VAC, 120 VAC, 240 VAC, 480 VAC, 600 VAC
Input Polarity :
DC
Input Current :
19(mA)
Pin Count :
4
Crydom
Current Rating :
35 A
Rad Hardened :
No
Input Voltage :
32(V)
Output Current :
45000(mA)
Operating Temp Range :
-20C to 80C
Number of Circuits :
1
Output Voltage :
48-600 VAC
Isolation Voltage :
4000(V)
Input Type :
DC
Output Device :
SCR
Circuit :
1NO
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Output Type :
AC
Datasheets
GNR35DCZ
Sensata Technologies – Crydom GNR35DCZ
GNR35DCZ datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crydom Inc stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V