GNR30ACZH
Mfr.Part #
GNR30ACZH
Manufacturer
Crouzet
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR, GNR, SINGLE PHASE, DIN RAIL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Crouzet
Output Type :
AC, Zero Cross
Product Status :
Active
Content :
1pc(s)
Contact Configuration :
Switching voltage (max.) :
660V AC
Product :
Single Phase Relays
Base Product Number :
GNR30
Height :
101mm
Load Current :
30 A
Current load (max.) :
30A
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Package :
Box
Type :
GNR30ACZH
Brand :
Mounting Style :
DIN Rail Mount
RoHS :
Details
Voltage - Load :
48 V ~ 660 V
Subcategory :
Relays
Package / Case :
Module
Connection :
Screw Terminals
Switching Mode :
Zero Crossing
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
GNR
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
RoHS-compliant :
yes
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Width :
29mm
Control voltage (max.) :
280V AC
Termination Style :
Screw Terminal
Product Type :
SSR - Solid State Relays
Switching type :
Zero Crossing
Voltage - Input :
180 ~ 280VAC
Input Current :
8 mA
Length :
127mm
Supplier Device Package :
IP Rating :
IP20
Switching voltage (min.) :
48V DC
Control voltage (min.) :
180V AC