GNR30BHZ
Mfr.Part #
GNR30BHZ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 48-600V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
RoHS :
Compliant
Max Supply Voltage (AC) :
600 V
Load Current :
30 A
Termination :
Screw Terminal
Input Current :
23 mA
Output Voltage :
48-600 VAC
Number of Pins :
4
Mounting :
DIN Rail
Packaging :
Bulk
Circuit :
1NO
Nominal Output Voltage :
48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 480 VAC, 575 VAC
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Number of Circuits :
1
Approvals :
CE, CSA, TUV, UL
Crouzet
Current Rating :
30 A
Throw Configuration :
SPST
Min Supply Voltage (AC) :
48 V
Voltage Rating (AC) :
600 V
Input Polarity :
AC
Output Type :
SCR AC Switch
Mount :
DIN Rail, Panel
Input Signal :
90-140 VAC
Relay Type :
Relay
Datasheets
GNR30BHZ
Sensata Technologies – Crydom GNR30BHZ
GNR30BHZ datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crouzet stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V