GBPC2506W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBPC2506W
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
4-Square, GBPC-W
Datasheet
Download
Description
GBPC-W 600V 25.0A Diodes Bridg
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Base Part Number :
GBPC2506
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Forward Current :
25A
Supplier Device Package :
GBPC-W
Voltage - Rated DC :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Height :
11.23mm
Current Rating :
25A
Weight :
17.21g
Output Current :
25A
Published :
2013
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
300A
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
29mm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
83.3W
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Peak Reverse Current :
5μA
Reverse Voltage (DC) :
420V
Package / Case :
4-Square, GBPC-W
Mounting Type :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
25A
Max Surge Current :
300A
Number of Pins :
4
Capacitance :
180pF
Termination :
Diode Type :
Single Phase
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Forward Voltage :
1.1V
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
29mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 12.5A
Average Rectified Current :
25A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Datasheets
GBPC2506W
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 5μA @ 600V 1.1V @ 12.5A 4-Square, GBPC-W Tray
GBPC2506W Overview
A forward voltage of 25A is required to operate this device.The base part number GBPC2506 can be used to identify a number of related parts.A 4-Square, GBPC-W package is a type of electronic component.Through Hole is the mounting method for the device.Its normal operation is ensured by operating at a temperature of -55°C~150°C TJ.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror surge current and not allow Bridge rectifier to exceed 300A.This device is powered by a peak reverse voltage of 5μA.Its output current of 25A allows maximum design flexibility.
GBPC2506W Features
25A forward voltage
forward voltage of 25A
4-Square, GBPC-W package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
25A output current
GBPC2506W Applications
There are a lot of ON Semiconductor
GBPC2506W applications of bridge rectifiers.
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A