GBPC1004
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBPC1004
Manufacturer
SURGE
Package / Case
4-Square, GBPC
Datasheet
Download
Description
10A -400V - GBPC - BRIDGE
Stock
250
In Stock :
250
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Supplier Device Package :
GBPC
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
400 V
Package / Case :
4-Square, GBPC
Package :
Bag
Mounting Type :
Through Hole
Series :
GBPC10
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 400 V
Product Status :
Active
Diode Type :
Single Phase
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Datasheets
GBPC1004
SURGE GBPC1004
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -65°C ~ 150°C (TJ) 5 μA @ 400 V 1.1 V @ 5 A 4-Square, GBPC
GBPC1004 Overview
GBPC1004 Features
4-Square, GBPC package
operating at a temperature of -65°C ~ 150°C (TJ)
GBPC1004 Applications
There are a lot of SURGE
GBPC1004 applications of bridge rectifiers.
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A