GBC13SABN-M30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBC13SABN-M30
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
Plastic
Reliability :
COMMERCIAL
Mount :
Surface Mount
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Package / Case :
100
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Length :
33mm
Housing Color :
Black
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header, Breakaway
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
13
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
13
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Width :
2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Male
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current Rating (Amps) :
3A
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
GBC13SABN-M30
Sullins Connector Solutions GBC13SABN-M30
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height