G125-MH22005L2P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G125-MH22005L2P
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.189 4.80mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Insulation Height :
0.219 5.56mm
Current Rating (Amps) :
2A
Number of Positions :
20
Feature :
Solder Retention
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
Gecko
Insulation Color :
Green
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Shape :
Circular
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pbfree Code :
yes
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
G125-MH22005L2P
Harwin G125-MH22005L2P
Gecko Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 20-Position Board to Board or Cable 0.219 5.56mm Height