G125-2043496L0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G125-2043496L0
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT HSG 34POS 1.25MM
Stock
238
In Stock :
238
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Body Breadth :
0.193 inch
Packaging :
Bulk
Row Spacing :
0.049 (1.25mm)
Durability :
1000 Cycles
Min Operating Temperature :
-65°C
Total Number of Contacts :
34
Mixed Contacts :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Note :
Contacts Not Included
Housing Material :
Polyamide
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Type :
Female Socket
Insulation Resistance :
10GOhm
Fastening Type :
Latch Holder
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Weight :
459.999362mg
Max Operating Temperature :
150°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
34
Pitch :
0.049 1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2A
Published :
2014
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
IEC Conformance :
Series :
Gecko
MIL Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
450V
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
2
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle
Contact Termination :
Crimp
Pbfree Code :
yes
Feature :
Potting Wall
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
G125-2043496L0
Harwin G125-2043496L0
2 Rows Receptacle Bulk 34 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Gecko Polyamide