FQB8P10TM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQB8P10TM
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 8
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Case Connection :
DRAIN
Voltage - Rated DC :
-100V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8A
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
530m Ω @ 4A, 10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
-100V
Rise Time :
110ns
Turn On Delay Time :
11 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Factory Lead Time :
4 Weeks
ECCN Code :
EAR99
FET Type :
P-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Tc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current Rating :
-8A
Weight :
1.31247g
Resistance :
530mOhm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Package / Case :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Turn-Off Delay Time :
20 ns
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Continuous Drain Current (ID) :
8A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
470pF @ 25V
Series :
QFET®
Vgs (Max) :
±30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 65W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
32A
Fall Time (Typ) :
35 ns
Power Dissipation :
3.75W
Datasheets
FQB8P10TM
Fairchild Semiconductor FQB8P10TM
P-Channel Tape & Reel (TR) 530m Ω @ 4A, 10V ±30V 470pF @ 25V 15nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB8P10TM Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 470pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 8A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=-100V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of -100V (that is, no charge flow from drain to source).The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 8A.When the device is turned off, a turn-off delay time of 20 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 32A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 11 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 30V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 100V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
FQB8P10TM Features
a continuous drain current (ID) of 8A
a drain-to-source breakdown voltage of -100V voltage
the turn-off delay time is 20 ns
based on its rated peak drain current 32A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)