FQA16N50
Mfr.Part #
FQA16N50
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO3P
Manufacturer :
onsemi
Drain-source On Resistance-Max :
0.32Ohm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
980 mJ
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Power Dissipation-Max :
200W Tc
QFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Vgs (Max) :
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3pF @ 25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75nC @ 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
64A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
3
Surface Mount :
No
Terminal Position :
Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
320m Ω @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
yes
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Datasheets
FQA16N50
onsemi FQA16N50
N-Channel Tube 320m Ω @ 8A, 10V ±30V 3pF @ 25V 75nC @ 10V 500V TO-3P-3, SC-65-3
FQA16N50 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 980 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 3pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 16A.Peak drain current is 64A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 500V.For this transistor to work, a voltage 500V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQA16N50 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 980 mJ
based on its rated peak drain current 64A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)