FQA16N25C
Mfr.Part #
FQA16N25C
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 250V 17.8A TO3P
Manufacturer :
onsemi
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
270m Ω @ 8.9A, 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Pin Count :
3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
17.8A
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Position :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Qualification Status :
COMMERCIAL
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
180W Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.27Ohm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17.8A Tc
Terminal Finish :
MATTE TIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
410 mJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
JESD-609 Code :
e3
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
71.2A
Reach Compliance Code :
Unknown
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53.5nC @ 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.08pF @ 25V
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Datasheets
FQA16N25C
onsemi FQA16N25C
N-Channel Tube 270m Ω @ 8.9A, 10V ±30V 1.08pF @ 25V 53.5nC @ 10V 250V TO-3P-3, SC-65-3
FQA16N25C Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 410 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 1.08pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 17.8A.Peak drain current is 71.2A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 250V.For this transistor to work, a voltage 250V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQA16N25C Features
the avalanche energy rating (Eas) is 410 mJ
based on its rated peak drain current 71.2A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)