FQA14N30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQA14N30
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 300V 15A TO3P
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Packaging :
Tube
Vgs (Max) :
±30V
Pbfree Code :
yes
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 7.5A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Transistor Application :
SWITCHING
JESD-609 Code :
e3
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.36pF @ 25V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
Surface Mount :
No
Power Dissipation-Max :
160W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Series :
QFET®
DS Breakdown Voltage-Min :
300V
Drain-source On Resistance-Max :
0.29Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 10V
Terminal Position :
Single
FET Type :
N-Channel
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15A
Datasheets
FQA14N30
onsemi FQA14N30
N-Channel Tube 290m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 1.36pF @ 25V 40nC @ 10V 300V TO-3P-3, SC-65-3
FQA14N30 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 600 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1.36pF @ 25V.15A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 60A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 300V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 300V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FQA14N30 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ
based on its rated peak drain current 60A.
a 300V drain to source voltage (Vdss)