FPG86Z0105J--
Mfr.Part #
FPG86Z0105J--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 5% 2.5KVDC AXIAL
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
1200V 1.2kV
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 1200
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FPG
Size / Dimension :
3.228Dia 82.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Termination :
Threaded, Female
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
2500V 2.5kV
Height Seated (Max) :
2.461 62.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Operating Temperature :
-40°C~85°C