FPG86N0255J--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPG86N0255J--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.5UF 5% 1KVDC AXIAL
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Terminal Shape :
Binding Post
Height :
52mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Termination :
Threaded, Female
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 600
Capacitance :
2.5μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Published :
2011
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Voltage - Rated AC :
600V
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
HTS Code :
Size / Dimension :
2.835Dia 72.00mm