FGRMS31-24-LED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGRMS31-24-LED
Manufacturer
Omron Automation
Description
FGRMS31, 24VDC, 3NO+1NC
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Safety Relays
Coil Current :
15mA
Release Time :
10ms
Mounting Type :
DIN Rail
Packaging :
Bulk
Feature :
Lighted Indicator
Termination Style :
Screw Terminal
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Series :
FGR-M1
Coil Voltage :
24VDC
Coil Power :
360mW
Contact Rating (Current) :
6A
Coil Resistance :
1.6kOhms