FFC1B06-31-G
Mfr.Part #
FFC1B06-31-G
Description
31W, 0.3MM FFC CON,R/A,BOTT CONT
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board :
0.039" (1.00mm)
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Locking Feature :
Flip Lock
Current Rating :
200 mA
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Voltage Rating :
30V
Pitch :
0.012" (0.30mm)
Features :
Solder Retention
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Insulation Resistance :
50 mOhms
Current Rating (Amps) :
0.2A
Series :
FFC1B06
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
31
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Global Connector Technology (GCT)
Actuator Color :
Black
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Accessory Type :
Front Flip Actuator
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Location :
Bottom Contact
Datasheets
FFC1B06-31-G
FFC1B06 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.012" (0.30mm) Solder 31 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C ~ 85°C 0.2A