FFC1B06-17-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFC1B06-17-G
Manufacturer
GCT
Description
17W, 0.3MM FFC CON,R/A,BOTT CONT
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Number of Positions :
17
Contact Location :
Bottom Contact
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Product Status :
Active
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
SMD/SMT
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
30V
Accessory Type :
Front Flip Actuator
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Mating Cycles :
20
Housing Color :
Natural
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Brand :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Subcategory :
FFC and FPC Connectors
Product :
Connectors
Pitch :
0.012" (0.30mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation Resistance :
50 mOhms
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Cable End Type :
Tapered
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Current Rating :
200 mA
Height Above Board :
0.039" (1.00mm)
Product Category :
FFC and FPC Connectors
Product Type :
Global Connector Technology (GCT)
Features :
Solder Retention
Actuator Color :
Black
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Current Rating (Amps) :
0.2A
Locking Feature :
Flip Lock
Packaging :
Reel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
FFC1B06
Datasheets
FFC1B06-17-G
FFC1B06 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Reel 0.012" (0.30mm) Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C ~ 85°C 0.2A