FDP55N06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP55N06
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 5
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Application :
SWITCHING
Rise Time :
130ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
220A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
55A Tc
Mount :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 27.5A, 10V
FET Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1510pF @ 25V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Continuous Drain Current (ID) :
55A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Threshold Voltage :
2V
REACH SVHC :
No SVHC
Weight :
1.8g
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
ECCN Code :
EAR99
Turn On Delay Time :
30 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Fall Time (Typ) :
95 ns
Power Dissipation-Max :
114W Tc
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Element Configuration :
Single
Resistance :
22mOhm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
37nC @ 10V
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Terminations :
3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
480 mJ
Published :
Series :
UniFET™
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation :
114W
Datasheets
FDP55N06
Fairchild Semiconductor FDP55N06
N-Channel Tube 22m Ω @ 27.5A, 10V ±25V 1510pF @ 25V 37nC @ 10V TO-220-3
FDP55N06 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 480 mJ.The maximum input capacitance of this device is 1510pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 55A.When VGS=60V, and ID flows to VDS at 60VVDS, the drain-source breakdown voltage is 60V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 70 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 220A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 30 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.This transistor's threshold voltage is 2V volts, which indicates that a transistor is ready to perform any of its operations at that voltage.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
FDP55N06 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 480 mJ
a continuous drain current (ID) of 55A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage
the turn-off delay time is 70 ns
based on its rated peak drain current 220A.
a threshold voltage of 2V