FDP33N25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDP33N25
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 33A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Factory Lead Time :
6 Weeks
Power Dissipation-Max :
235W Tc
Width :
4.83mm
Height :
9.4mm
Fall Time (Typ) :
120 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
33A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Series :
UniFET™
Turn On Delay Time :
35 ns
Contact Plating :
Tin
Rise Time :
230ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
33A
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Transistor Element Material :
SILICON
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
48nC @ 10V
Package / Case :
TO-220-3
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
94mOhm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
94m Ω @ 16.5A, 10V
Number of Terminations :
3
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Mount :
Through Hole
Threshold Voltage :
5V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Vgs (Max) :
±30V
REACH SVHC :
No SVHC
Continuous Drain Current (ID) :
33A
Number of Pins :
3
Weight :
1.8g
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage - Rated DC :
250V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
235W
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Qualification Status :
Not Qualified
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2135pF @ 25V
Length :
10.67mm