FDMS86255
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDMS86255
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 10A/45A POWER56
Stock
139
In Stock :
139
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Weight :
56.5mg
Height :
1.1mm
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±20V
Pbfree Code :
yes
Length :
5.1mm
Package / Case :
8-PowerTDFN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
DRAIN
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn On Delay Time :
21 ns
Mount :
Surface Mount
Rise Time :
10ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Fall Time (Typ) :
12 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Terminal Form :
NO LEAD
Transistor Application :
SWITCHING
Reach Compliance Code :
not_compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Element Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PDSO-N5
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
2.7W Ta 113W Tc
Published :
2010
Number of Terminations :
5
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drain to Source Breakdown Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Ta 45A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
63nC @ 10V
JEDEC-95 Code :
MO-240AA
Number of Pins :
8
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12.4m Ω @ 10A, 10V
Turn-Off Delay Time :
28 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4480pF @ 75V
Power Dissipation :
2.7W
Series :
PowerTrench®
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
45A
Transistor Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Number of Channels :
1
Width :
6.25mm
Datasheets
FDMS86255
onsemi FDMS86255
N-Channel Tape & Reel (TR) 12.4m Ω @ 10A, 10V ±20V 4480pF @ 75V 63nC @ 10V 8-PowerTDFN
FDMS86255 Description
FDMS86255   Features
Shielded Gate MOSFET Technology
Max rDS(on) = 12.4 mΩ at VGS = 10 V, ID = 10 A
Max rDS(on) = 15.5 mΩ at VGS = 6 V, ID = 8 A
Advanced Package and Silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
Next generation enhanced body diode technology, engineered for soft recovery
MSL1 robust package design
100% UIL tested