FDMS86150ET100
Mfr.Part #
FDMS86150ET100
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 100V 16A POWER56
Manufacturer :
onsemi
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
8
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power Dissipation-Max :
3.3W Ta 187W Tc
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Channels :
1
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Turn On Delay Time :
18 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4065pF @ 50V
Series :
PowerTrench®
Rise Time :
8.3ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Single
Turn-Off Delay Time :
28 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Vgs (Max) :
±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
62nC @ 10V
Fall Time (Typ) :
6 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Continuous Drain Current (ID) :
128A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Weight :
56.5mg
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Ta 128A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.85m Ω @ 16A, 10V
Datasheets
FDMS86150ET100
onsemi FDMS86150ET100
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.85m Ω @ 16A, 10V ±20V 4065pF @ 50V 62nC @ 10V 8-PowerTDFN
FDMS86150ET100 Description
FDMS86150ET100 Features
Extended TJ rating to 175°C
Shielded Gate MOSFET Technology
Max rDS(on) = 4.85 mΩ at VGS = 10 V, ID = 16 A
Max rDS(on) = 7.8 mΩ at VGS = 6 V, ID = 13 A
Advanced Package and Silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
MSL1 robust package design
100% UIL tested