FDMS86105
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDMS86105
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 6A/26A 8PQFN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
2.1ns
Terminal Form :
Flat
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
6A
Terminal Position :
Dual
Weight :
68.1mg
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
30A
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JEDEC-95 Code :
MO-240AA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Width :
6mm
Continuous Drain Current (ID) :
6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Height :
1.05mm
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
645pF @ 50V
Number of Pins :
8
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
13 Weeks
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6A Ta 26A Tc
Mounting Type :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
0.034Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Fall Time (Typ) :
2.4 ns
Turn On Delay Time :
6.7 ns
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Series :
PowerTrench®
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Turn-Off Delay Time :
12 ns
Length :
5mm
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
8-PowerTDFN
JESD-609 Code :
e3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
50 mJ
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 48W Tc
REACH SVHC :
No SVHC
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
34m Ω @ 6A, 10V
Mount :
Surface Mount
Threshold Voltage :
2.8V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation :
48W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
11nC @ 10V
Number of Terminations :
5
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Datasheets
FDMS86105
onsemi FDMS86105
N-Channel Tape & Reel (TR) 34m Ω @ 6A, 10V ±20V 645pF @ 50V 11nC @ 10V 8-PowerTDFN
FDMS86105 Description
FDMS86105 is an N-channel Power MOSFET transistor from the manufacturer ON Semiconductor with a voltage of 100V. The operating temperature of TFDMS86105 is -55°C~150°C TJ and its maximum power dissipation is 48W Tc. This N-Channel MOSFET is produced using an advanced Power Trench? process that has been especially tailored to minimize the on-state resistance and yet maintain superior switching performance.
FDMS86105 Features
  • Shielded Gate MOSFET Technology
  • Max rDS(on) = 34 m? at VGS = 10 V, ID = 6 A
  • Max rDS(on) = 54 m? at VGS = 6 V, ID = 4.5 A
  • Advanced package and silicon combination for low rDS(on) and high efficiency
  • MSL1 robust package design
  • 100% UIL tested