FDMS86101DC
Mfr.Part #
FDMS86101DC
Manufacturer
onsemi
Description
MOSFET N-CH 100V 14.5A DLCOOL56
Manufacturer :
onsemi
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3135pF @ 50V
Rise Time :
8.2ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Turn On Delay Time :
14 ns
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
5
Factory Lead Time :
4 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Power Dissipation-Max :
3.2W Ta 125W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation :
125W
JESD-609 Code :
e3
Length :
5.1mm
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Terminal Form :
Flat
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Width :
5.85mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
60A
Number of Elements :
1
Case Connection :
DRAIN
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.5m Ω @ 14.5A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
44nC @ 10V
ROHS3 Compliant
Resistance :
7.5mOhm
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14.5A Ta 60A Tc
Weight :
90mg
Fall Time (Typ) :
5.5 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Transistor Application :
SWITCHING
JEDEC-95 Code :
MO-240AA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
FET Type :
N-Channel
Height :
1.05mm
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
Dual Cool™, PowerTrench®
Continuous Drain Current (ID) :
14.5A
Datasheets
FDMS86101DC
onsemi FDMS86101DC
N-Channel Tape & Reel (TR) 7.5m Ω @ 14.5A, 10V ±20V 3135pF @ 50V 44nC @ 10V 8-PowerTDFN
Description
The FDMS86101DC MOSFET - N-Channel, POWERTRENCH?, DUAL COOL? 56 Shielded Gate 100 V, 60 A, 7.5 mΩ. This N-Channel MOSFET is made utilizing the cutting-edge POWERTRENCH? process from Fairchild Semiconductor, which combines Shielded Gate technology. The lowest rDS(on) while maintaining good switching performance is now possible because of advancements in both silicon and DUAL COOL? package technologies. This is made possible by the exceptionally low Junction-to-Ambient thermal resistance.
Features
  • High performance technology for extremely low rDS(on)
  • 100% UIL Tested
  • RoHS Compliant
  • Shielded Gate MOSFET Technology
  • DUAL COOL Top Side Cooling PQFN package
  • Max rDS(on) = 7.5 m at VGS = 10 V, ID = 14.5 A
  • Max rDS(on) = 12 m at VGS = 6 V, ID = 11.5 A