FDMS8350LET40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDMS8350LET40
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 40V 49A/300A POWER56
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Weight :
56.5mg
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
16590pF @ 20V
Element Configuration :
Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
219nC @ 10V
Series :
PowerTrench®
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-PowerTDFN
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
0.85m Ω @ 47A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
300A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Power Dissipation-Max :
3.33W Ta 125W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
49A Ta 300A Tc
Factory Lead Time :
12 Weeks
Vgs (Max) :
±20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
8
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V