FDMS8350LET40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDMS8350LET40
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
8-PowerTDFN
Datasheet
Download
Description
FDMS8350LET40 - N-CHANNEL POWERT
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mount :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Continuous Drain Current (ID) :
300A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
16590pF @ 20V
Number of Pins :
8
Package / Case :
8-PowerTDFN
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
219nC @ 10V
Weight :
56.5mg
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
49A Ta 300A Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
0.85m Ω @ 47A, 10V
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Vgs (Max) :
±20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
PowerTrench®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
3.33W Ta 125W Tc
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
FDMS8350LET40
N-Channel Tape & Reel (TR) 0.85m Ω @ 47A, 10V ±20V 16590pF @ 20V 219nC @ 10V 40V 8-PowerTDFN
FDMS8350LET40 Description
FDMS8350LET40 Features
Max RDS(on) = 0.85 m at VGS = 10 V, ID = 47 A
Max RDS(on) = 1.2 m at VGS = 4.5 V, ID = 38 A
Advanced Package and Silicon combination for Low rDS(on) and High Efficiency
MSL1 Robust Package Design
100% UIL Tested