FDD050N03B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDD050N03B
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 50A DPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Case Connection :
DRAIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
72 mJ
Series :
PowerTrench®
Transistor Application :
SWITCHING
FET Type :
N-Channel
Package / Case :
Turn On Delay Time :
14.5 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Power Dissipation-Max :
65W Tc
Power Dissipation :
65W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5m Ω @ 25A, 10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Fall Time (Typ) :
4.5 ns
Element Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2875pF @ 15V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Drain-source On Resistance-Max :
0.005ohm
Turn-Off Delay Time :
30 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
90A
Length :
6.73mm
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Number of Terminations :
2
Height :
2.39mm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
50A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Weight :
260.37mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
6.22mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
3
Mount :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±16V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Rise Time :
4.5ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
FDD050N03B
onsemi FDD050N03B
N-Channel Tape & Reel (TR) 5m Ω @ 25A, 10V ±16V 2875pF @ 15V 43nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FDD050N03B Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 72 mJ.The maximum input capacitance of this device is 2875pF @ 15V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 90A.When VGS=30V, and ID flows to VDS at 30VVDS, the drain-source breakdown voltage is 30V in this device.As shown in the table below, the drain current of this device is 50A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 30 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 14.5 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its power consumption.
FDD050N03B Features
the avalanche energy rating (Eas) is 72 mJ
a continuous drain current (ID) of 90A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage