FB3S045C12R3000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FB3S045C12R3000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONNECTOR FPC
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
FB3
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions :
45
Current Rating (Amps) :
0.35A per Contact
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Locking Feature :
Flip Lock
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Termination :
Solder
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Flat Flex Type :
FPC
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Voltage - Rated :
50V
Pitch :
0.012 0.30mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish :
Gold
Datasheets
FB3S045C12R3000
FB3 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A per Contact