FB3S027C11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FB3S027C11
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Housing Color :
Beige
Voltage - Rated :
50V
Mating Cycles :
20
Current Rating :
350mA
Published :
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Cable End Type :
Tapered
Actuator Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.012 0.30mm
Current Rating (Amps) :
0.35A per Contact
Actuator Color :
Black
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
85°C
Locking Feature :
Flip Lock
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Flat Flex Type :
FPC
Number of Positions :
27
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FB3
Datasheets
FB3S027C11
FB3 Series FPC Contacts, Bottom Bulk 0.012 0.30mm Solder 27 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A per Contact