F871DO474M330Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F871DO474M330Z
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 330VAC RAD
Stock
707
In Stock :
707
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
330V
Capacitance :
0.47µF
Packing Method :
PIZZA PACK
Length :
26mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
23 Weeks
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Terminal Pitch :
22.5mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Series :
F871
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
800V
Applications :
EMI, RFI Suppression
Number of Terminations :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
330V
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
10mm
Ratings :
X1
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Package / Case :
Radial
Datasheets
F871DO474M330Z
KEMET F871DO474M330Z
F871 0.47μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 330V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F871DO474M330Z Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 800V.A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.For powering systems, an AC voltage of 330V is required.In a temperature range of -40°C~110°C, the device can be operated.
F871DO474M330Z Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 800V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 330V