F871BY224M330A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F871BY224M330A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
.220UF 330V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Product Depth (mm) :
11
Capacitance :
220000(pF)
Lead Spacing :
15 mm
Width :
11 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
330 V
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Dielectric :
PP
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Dielectric Material :
Polypropylene
Voltage :
800VDC|330VAC
Size (mm) :
18 X 11 X 19
Wire Form :
Straight
RoHS :
Details
Package / Case :
Not Required
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Positive Tolerance :
20%
Mounting :
Through Hole
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Product :
Safety Film Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Lead Diameter (mm) :
0.8
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch (mm) :
15
Number of Pins :
2 Pin
Product Status :
Active
Additional Feature :
RATED VOLTAGE(V):330
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Product Height (mm) :
19
Size Code :
Number of Terminals :
2
Lead Style :
Straight
Surface Mount :
No
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Safety Capacitors
Lead Diameter :
0.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Seated Plane Height (mm) :
19
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Type :
EMI Suppression
Negative Tolerance :
20%
Tolerance :
20%
Terminal Pitch :
15 mm
Failure Rate :
Termination Style :
Radial
Height :
19 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 110 C
Construction :
Plastic Rectangular Can
Suppression Class :
X1
Product Length (mm) :
18
ECCN Code :
EAR99
Operating Temp Range :
-40C to 110C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance Value :
0.22uF
Terminal Shape :
Wire
Product Type :
Safety Capacitors
Brand :
Pbfree Code :
yes
Tolerance (+ or -) :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Style :
Through Hole
Seated Plane Height :
19(mm)
Packing Method :
Bulk
Package :
Length :
18 mm
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
F871BY224M330A
Introducing Unclassified KEMET F871BY224M330A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:800VDC|330VAC, Package / Case:Not Required, Number of Pins:2 Pin, Type:EMI Suppression, F871BY224M330A pinout, F871BY224M330A datasheet PDF, F871BY224M330A amp .Beyond Unclassified KEMET F871BY224M330A ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.