F871AP253J330C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F871AP253J330C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
.025UF 330V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Terminal Pitch (mm) :
10
PPAP :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting :
Through Hole
Length :
13 mm
Type :
EMI Suppression
Dielectric Material :
Polypropylene
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Maximum Operating Temperature (°C) :
110
Size Code :
Packing Method :
Bulk
Lead Diameter (nom) :
0.6(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
Not Required
Tolerance :
5%
Rated (AC) Voltage (URac) :
330 V
Width :
6 mm
Capacitance Value :
0.025uF
Automotive :
No
Wire Form :
Straight
Voltage :
800VDC|330VAC
Package :
Bulk
EU RoHS :
Compliant
Seated Plane Height (mm) :
12(Max)
Lead Length (mm) :
4
Positive Tolerance :
5%
Height :
12 mm
Negative Tolerance :
5%
Capacitance :
25000(pF)
Dielectric :
PP
Terminal Pitch :
10 mm
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Suppression Class :
X1
Tolerance (+ or -) :
5%
Size (mm) :
13 X 6 X 12
Product Depth (mm) :
6(Max)
Product Height (mm) :
12(Max)
Lead Diameter (mm) :
0.6
Series :
Number of Terminals :
2
Operating Temp Range :
-40C to 110C
Seated Plane Height :
12(mm)
Mounting Style :
Through Hole
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Termination Style :
Radial
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
13(Max)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
KEMET Corporation
Package / Case :
Datasheets
F871AP253J330C
Introducing Unclassified KEMET F871AP253J330C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:EMI Suppression, Voltage:800VDC|330VAC, Package / Case:Not Required, F871AP253J330C pinout, F871AP253J330C datasheet PDF, F871AP253J330C amp .Beyond Unclassified KEMET F871AP253J330C ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* 25000(pF) Film Capacitor 5% Not Required POLYPROPYLENE
F871AP253J330C Overview
For powering systems, an AC voltage of 330 V is required.
F871AP253J330C Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 330 V