F861KG103K310A
Mfr.Part #
F861KG103K310A
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Film Capacitors
Height :
8mm
Qualification :
Packing Method :
Bulk
Width :
4mm
Size Code :
Dielectric Material :
Polypropylene
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
0.01μF
Suppression Class :
X2
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 310
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
2
Operating Temperature (Max) :
110°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Capacitance Tolerance :
± 10%
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
310V
Terminal Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
10%
Lead Spacing :
7.5mm
Length :
10mm