F861AG563K310A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F861AG563K310A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.056UF 10% 310VAC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.056μF
Packaging :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
310V
Ratings :
X2
Terminal Pitch :
10mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Applications :
EMI, RFI Suppression
Termination :
PC Pins
Width :
4mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Series :
F861
Length :
13mm
Size / Dimension :
0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
Voltage - Rated AC :
310V
Package / Case :
Radial
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 310
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Datasheets
F861AG563K310A
KEMET F861AG563K310A
F861 0.056μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F861AG563K310A Overview
Electrical devices with 0.394 10.00mm lead spacing are used in this application.A 310V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -40°C~110°C is suitable for operation of the device.
F861AG563K310A Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 310V