F861AL104K310A
Mfr.Part #
F861AL104K310A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC RADIAL
Film Capacitors
Ratings :
X2
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
No
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
F861
Length :
13mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 310
Voltage - Rated AC :
310V
Width :
9.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.1μF
Rated (AC) Voltage (URac) :
310V
Size / Dimension :
0.512Lx0.374W 13.00mmx9.50mm
Terminal Pitch :
10mm
Datasheets
F861AL104K310A
KEMET F861AL104K310A
F861 FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.512Lx0.374W 13.00mmx9.50mm ±10% 0.1muF 310V