F861FN335M310Z
Mfr.Part #
F861FN335M310Z
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL
Stock
70
In Stock :
70
Film Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
27.5mm
Width :
14mm
Tolerance :
20%
Capacitance :
3.3μF
Height :
28mm
Length :
31.5mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
110°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead/Base Style :
Straight
Voltage - Rated AC :
310V
Dielectric :
PP
Datasheets
F861FN335M310Z
KEMET F861FN335M310Z
3.3μF Film Capacitor 20% Radial 630V-DC 310V-AC