F861BO474J310A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F861BO474J310A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 310VAC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 310
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
25 Weeks
Size Code :
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Ratings :
X2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
7.5mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
310V
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Capacitance :
0.47µF
Pbfree Code :
yes
Series :
F861
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
HTS Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
18mm
Voltage - Rated AC :
310V
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Terminal Pitch :
15mm
Datasheets
F861BO474J310A
KEMET F861BO474J310A
F861 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F861BO474J310A Overview
0.591 15.00mm is the lead spacing of this electrical device.In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.It is capable of operating at -40°C~110°C degrees Celsius.
F861BO474J310A Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 310V