F426JL333J400C
Mfr.Part #
F426JL333J400C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Description
33NF40 5%V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Packaging :
Bulk
Series :
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Product Height (mm) :
9(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance (+ or -) :
5%
Seated Plane Height (mm) :
9(Max)
Termination Style :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Length (mm) :
5
Tolerance :
5%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Terminal Pitch (mm) :
Mounting Style :
Through Hole
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Capacitance :
PF(pF)
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Size (mm) :
7.2 x 4.5 x 9
Seated Plane Height :
9(mm)
Product Length (mm) :
7.2(Max)
Voltage :
400VDC|220VAC
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Mounting :
Through Hole
Failure Rate :
Not Required
Product Status :
Active
Lead Diameter (mm) :
0.5
Package :
Bulk
Type :
Pulse
Wire Form :
Straight
Dielectric :
PP
Product Weight (g) :
0.4
Package / Case :
Capacitance Value :
0.033uF
Product Depth (mm) :
4.5(Max)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Datasheets
F426JL333J400C
Introducing Film Capacitors KEMET F426JL333J400C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:400VDC|220VAC, Type:Pulse, Package / Case:Not Required, F426JL333J400C pinout, F426JL333J400C datasheet PDF, F426JL333J400C amp .Beyond Film Capacitors KEMET F426JL333J400C ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.