F380J106MSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F380J106MSA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Brand :
Product Length :
2mm
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Subcategory :
Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
250mOhm @ 100kHz
Qualification :
Features :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Leakage Current :
6.3 uA
Product Height :
0.8mm
Product :
Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Lead Spacing :
ESR :
0.25Ohm
Capacitance :
10 µF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Tradename :
FRAMELESS
Product Type :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
F38
Product Width :
1.25mm
Length :
2 mm
Manufacturer Size Code :
S
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Width :
1.25 mm
Capacitance Tolerance :
± 20%
Ripple Current :
424mA
Height :
0.8 mm
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
6.3 V
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C