F211FM226K050C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F211FM226K050C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
22 F 5 10%V
Stock
163
In Stock :
163
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Failure Rate :
Not Required
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
24.5 mm
Surface Mount :
No
Mounting :
Through Hole
Product Status :
Active
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Terminal Pitch :
27.5 mm
Product Height (mm) :
24.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Capacitance Value :
22uF
Mounting Style :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Tolerance (+ or -) :
10%
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
31.5
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide
Negative Tolerance :
10%
Seated Plane Height (mm) :
24.5
Rated (AC) Voltage (URac) :
30 V
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Seated Plane Height :
24.5(mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Weight (g) :
14.5
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
2
Length :
31.5 mm
Packing Method :
Tray
Series :
Dielectric :
PPS
Width :
14.5 mm
Tolerance :
10%
Size (mm) :
31.5 X 14.5 X 24.5
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
22000000PF(pF)
Type :
AUDIO CAPACITOR
Temp Coeff (Dielectric) :
PPS
Product Depth (mm) :
14.5
Package / Case :
Termination Style :
Radial
Lead Diameter (mm) :
0.8
Terminal Shape :
Wire
Positive Tolerance :
10%