F211AG224J100C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F211AG224J100C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
220NF DC 5%V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Pitch :
10mm
Dielectric :
PPS
Capacitance :
220nF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Tolerance :
5%
Packing Method :
BULK/TRAY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Length :
13mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Size Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Height :
9mm
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
4mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
F211AG224J100C
220nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
F211AG224J100C Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 100V.A 63V volt rated (AC) voltage is required to power systems.
F211AG224J100C Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V