F211FG565J100C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F211FG565J100C
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
5.6 F DC 5%V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
800 µm
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
22.5mm
Lead Pitch :
27.5mm
Dielectric :
PPS
Package / Case :
Radial
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Length :
31.5mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
5.6µF
Depth :
11.5mm
Packing Method :
BULK/TRAY
Number of Terminations :
2
Datasheets
F211FG565J100C
5.6μF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
F211FG565J100C Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 100V.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 63V.
F211FG565J100C Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 100V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 63V