F1857SD1400
Mfr.Part #
F1857SD1400
Description
MODULE SCR/DIODE 55A 530VAC
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current Rating :
55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Off State :
1.4kV
Structure :
Series Connection - All SCRs
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
7
RMS Current (Irms) :
55A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 60Hz
Datasheets
F1857SD1400
Sensata Technologies – Crydom F1857SD1400
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE