F1842SD1600
Mfr.Part #
F1842SD1600
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 600VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Chassis Mount, Screw
Packaging :
Bulk
Structure :
Series Connection - All SCRs
Published :
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
7
Package / Case :
Module
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Off State :
1.6kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
RMS Current (Irms) :
40A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current Rating :
40A
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 60Hz
Datasheets
F1842SD1600
Sensata Technologies – Crydom F1842SD1600
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE