ETPU100MSI
Mfr.Part #
ETPU100MSI
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 0805
Stock
71
In Stock :
71
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Length :
2mm
Depth :
1.25mm
Dissipation Factor :
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Case Code (Metric) :
2012
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
50μA
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current :
510mA
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Manufacturer Size Code :
S09
Voltage - Rated DC :
2.5V
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±20%
Voltage :
2.5V
Series :
POSCAP™ TPU
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
2012
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
900μm
Datasheets
ETPU100MSI
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic ETPU100MSI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:2.5V, Type:Molded, Operating Temperature:-55°C~85°C, ETPU100MSI pinout, ETPU100MSI datasheet PDF, ETPU100MSI amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic ETPU100MSI ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.